Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls

Lēmums Nr. 44. Par terminoloģiju dzīvnieku labturības jomā: dzīvnieku "identificēšana" vai "apzīmēšana"

15.02.2005.

LZA Terminoloģijas komisijas lēmums Nr. 44.
Pieņemts 15.02.2005.: prot. Nr. 1/1056.
Lēmuma pamats: «Aivara Borovkova juridiskā biroja» vēstule.

 

LZA Terminoloģijas komisija (TK) apstiprina, ka dzīvnieku identificēšana ir ‘viena un tā paša dzīvnieka atpazīšana pēc noteiktām pazīmēm’. Šīs pazīmes var pastiprināt, pievienojot dzīvniekam krotāliju, gredzenu (piem., putniem), mikroshēmu (zem ādas), degzīmi (agrāk) u. tml. Mikroshēmas ievietošana zem ādas ir viens no konkrētā dzīvnieka iezīmēšanas (nevis «apzīmēšanas») veidiem.

 

Komentārs. LZA TK lēmums Nr. 43 balstīts uz vārdu identificēšana (no identificēt), iezīmēšana (no iezīmēt), apzīmēšana (no apzīmēt) nozīmēm, kas atspoguļotas viensējuma un daudzsējumu skaidrojošajās vārdnīcās.

 

Piebilde. Atbildē uz konsultācijas papildjautājumu, vai LR Ministru kabineta noteikumu projekta nosaukums «Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība» nav jāpapildina ar vārdu identifikācija, sniegta noraidoša atbilde, jo pazīmju pierakstīšana vai to pastiprināšana, pievienojot individuālo pazīmju pastiprinātājus, ir dzīvnieku reģistrācijas pavadprocesi, turklāt nosaukumus vēlams veidot pēc iespējas īsākus.

 

LZA TK priekšsēdētāja V. Skujiņa
LZA TK zinātniskā sekretāre I. Pūtele

Veidosim 21. gadsimta latviešu valodu visi kopā.

Iesaisties terminrades procesā – iesaki, komentē, balso!

Iesaistīties terminradē