Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls

Terminu meklēšana

Īss terminu meklēšanas iespēju izklāsts.

Terminoloģijas portālā pieejamais meklētājs meklē terminus dažādās valodās un nozarēs. Lai atvieglotu meklēšanas rezultātu pārskatīšanu, ir iespējams izmantot meklēšanas filtrus, ar kuriem iespējams:

  • izvēlēties avotvalodu un mērķvalodu;
  • izvēlēties termina nozari.

Meklēšanas rezultātus iespējams skatīt vienkāršoti vai detalizēti. Izmantojot detalizēto skatījumu, rezultātu lapā ir redzami attiecīgajā šķirklī norādītie lauki, piemēram, termina avots, konteksts, definīcija un citi.

Rezultātu lapas labajā pusē redzami termini, kas ir līdzīgi meklētajam terminam.

Terminu meklētājs spēj atpazīt dažādas vārdu formas, latīņu un krievu alfabēta burtus, kā arī pareizrakstības kļūdas gadījumā lietotājam piedāvā līdzīgus meklēšanas rezultātus.

Pārlūkojot terminoloģijas portāla sadaļas, meklēšanas logu iespējams paslēpt vai atvērt, nospiežot augšējā labajā stūrī esošo lupas ikonu lupa.PNG vai nospiežot uz “Aizvērt meklēšanu”, kas atrodas pa labi no meklēšanas loga.

Sadaļā “Kolekcijas” ir pieejams arī kolekciju meklēšanas logs. Izmantojot šo logu, jūs varat ērti atlasīt jums interesējošās terminu kolekcijas. Uzmanību! Kolekciju meklēšanas logā meklēt terminus nav iespējams.

 

Meklējot terminus, aicinām ievērot terminu konteksta lomu un nozīmju atšķirības dažādās nozarēs.

Lai nodrošinātu vienotu un aktuālu Latvijā izstrādāto terminu krājumu un lai atvieglotu portāla lietotāju darbu ar terminiem, Latvijas Nacionālajā terminoloģijas portālā nav iekļauti visi ārējie resursi, kas ir atrodami Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas terminu datubāzē Akadterm. Lai piekļūtu Eiropas Savienības institūciju terminoloģijas datubāzei IATE, EuroVoc datubāzei un Microsoft terminu datubāzei, aicinām tās apmeklēt tīmekļa vietnēs:

IATEhttps://iate.europa.eu

EuroVochttps://publications.europa.eu/en/web/eu-vocabularies

Microsofthttps://www.microsoft.com/en-us/language

Veidosim 21. gadsimta latviešu valodu visi kopā.

Iesaisties terminrades procesā – iesaki, komentē, balso!

Iesaistīties terminradē