Valodniecības pamatterminu skaidrojošā vārdnīca. R.: Valsts valodas aģentūra, 2007. - Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls

Valodniecības pamatterminu skaidrojošā vārdnīca. R.: Valsts valodas aģentūra, 2007.

Šī ir pirmā latviešu valodā izstrādātā skaidrojošā valodniecības terminu vārdnīca. Vārdnīcas galvenais uzdevums ir apkopot un skaidrot aktuālākos latviešu valodniecības pamatterminus, lai tādējādi sekmētu vienotas valodniecības terminoloģijas izplatību un jēdzienisko skaidrību.

Grupa: Valsts valodas centrs

Nozare: Valodniecība. Literatūrzinātne. Folkloristika un tautas tradīcijas

en
reflexive formative
reflexive formant
de
Reflexivformans
ru
возвратный формант
lv
atgriezeniskais formants
Definīcija:
Atgriezenisko darbības vārdu vai atgriezenisko lietvārdu darināšanā un gramatisko formu veidošanā izmantotais līdzeklis — afikss vai vietniekvārds, kas sākotnēji norādījis, ka darbība vēršas atpakaļ uz darītāju. Mūsdienu latviešu valodā atgriezeniskais formants parasti ir galotne, piemēram, mazgā-ties, cel-ties; mazgāšan-ās, celšan-ās, daļā izlokšņu — arī prefiksāls elements starp darbības vārda priedēkli un sakni, piemēram, vidus dialekta kursiskajās izloksnēs sa-sa-runāt ‘sarunāties’, ap-sa-stāt ‘apstāties’. Ģermāņu valodās, kā arī daļā slāvu valodu atgriezeniskais formants ir vietniekvārds, piemēram, vācu valodā sich waschen ‘mazgāties’, sich abtrocknen ‘slaucīties’.

Kolekcija: Valodniecības pamatterminu skaidrojošā vārdnīca. R.: Valsts valodas aģentūra, 2007.

Nozare:  Valodniecība. Literatūrzinātne. Folkloristika un tautas tradīcijas

Apstiprināts: 01.01.2007.

Veidosim 21. gadsimta latviešu valodu visi kopā.

Iesaisties terminrades procesā – iesaki, komentē, balso!

Iesaistīties terminradē