Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca - Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls

Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca

"Izglītības terminu skaidrojošo tiešsaistes vārdnīcu” izstrādājis autoru kolektīvs, ko veido pētnieku grupa no Liepājas Universitātes, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes profesores Diānas Laivenieces vadībā pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtījuma ESF projektā “Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveide” (2021–2023). Vārdnīcā ir 3000 šķirkļu ar terminu skaidrojumiem un tulkojumiem angļu, vācu, franču un krievu valodā. Šķirkļiem var būt pievienoti lietojuma piemēri, izmantotie avoti un norādes par saistību ar citiem terminiem. Terminu atlases pamatā ir nozares jēdzieniskās sistēmas aptvērums četros blokos: izglītības politika un vadība jeb institucionālais aspekts, izglītības aktori jeb personības aspekts, izglītības zinātne jeb akadēmiskais aspekts, pedagoģija jeb izglītības prakses aspekts. Vārdnīcas izstrādes laikā autoru kolektīvs sadarbojies un konsultējies ar IZM ekspertiem un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju.

Grupa: Kultūras informāciju sistēmu centrs

Nozare: Izglītība. Māksla. Kultūra

lv
pētniecības un attīstības sistēma

Konteksts: [..] pētniecības un attīstības sistēma sekmē akadēmiskā personāla mobilitāti un veicina Latvijas pētnieku sadarbību un integrāciju starptautiskā mērogā [..]

Definīcija:
Pētniecības procesā institucionāli iesaistītie dalībnieki, nepieciešamā infrastruktūra un resursi, kā arī to savstarpējā mijiedarbība un pārvaldības mehānismi. Pētniecības un attīstības sistēma ir virzīta 1)  uz jaunu zināšanu radīšanu, pētniecībā balstītas izglītības nodrošināšanu un pētniecības izcilības sekmēšanu; 2) uz starptautisko un starpnozaru mobilitātes veicināšanu un sadarbības tīklu paplašināšanu; 3) uz augsti kvalificētu speciālistu sagatavošanu, īpaši tādās jomās kā digitalizācija, industriālā transformācija un pārejā uz klimatneitrālu ekonomiku; 4) uz jaunu tehnoloģiju attīstību inovatīvu produktu un pakalpojumu radīšanai un sabiedrībai aktuālu izaicinājumu risināšanai, piemēram, sabiedrības veselības uzlabošanai un stiprināšanai, nevienlīdzības mazināšanai, drošas un kvalitatīvas dzīves vides veidošanai; 5) uz pētniecības un inovāciju kapacitātes attīstību uzņēmējdarbības produktivitātes paaugstināšanai un publiskās pārvaldes procesu efektivitātes uzlabošanu, piemēram, Latvijas reģionu līdzsvarotai attīstībai.
en
research and development system
fr
système de recherche et développement

Dzimte: masculine

de
Forschungs- und Entwicklungssystem

Dzimte: neuter

ru
система научных исследований и разработок

Kolekcija: Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca

Nozare:  Izglītība. Māksla. Kultūra

Veidosim 21. gadsimta latviešu valodu visi kopā.

Iesaisties terminrades procesā – iesaki, komentē, balso!

Iesaistīties terminradē