Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca - Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls

Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca

"Izglītības terminu skaidrojošo tiešsaistes vārdnīcu” izstrādājis autoru kolektīvs, ko veido pētnieku grupa no Liepājas Universitātes, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes profesores Diānas Laivenieces vadībā pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtījuma ESF projektā “Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveide” (2021–2023). Vārdnīcā ir 3000 šķirkļu ar terminu skaidrojumiem un tulkojumiem angļu, vācu, franču un krievu valodā. Šķirkļiem var būt pievienoti lietojuma piemēri, izmantotie avoti un norādes par saistību ar citiem terminiem. Terminu atlases pamatā ir nozares jēdzieniskās sistēmas aptvērums četros blokos: izglītības politika un vadība jeb institucionālais aspekts, izglītības aktori jeb personības aspekts, izglītības zinātne jeb akadēmiskais aspekts, pedagoģija jeb izglītības prakses aspekts. Vārdnīcas izstrādes laikā autoru kolektīvs sadarbojies un konsultējies ar IZM ekspertiem un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju.

Grupa: Kultūras informāciju sistēmu centrs

Nozare: Izglītība. Māksla. Kultūra

lv
reformpedagoģija

Konteksts: [..] Daltonas plāns, darba skola, eksperimentālā pedagoģija, jaunā skola, Montesori pedagoģija, sociāla kustība, valdorfpedagoģija [..]

Laiciskais apzīmētājs: vēsturiski

Definīcija:
Globāla sociāla kustība no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 30. gadiem ar mērķi demokratizēt un aktivizēt skolas pedagoģisko procesu. Dažādos reformpedagoģijas virzienus raksturo bērncentrēta izglītība, cieņa pret indivīda brīvību, aktīvs un kopīgs mācību darbs, mācību saistība ar praksi, mērķtiecīgi iekārtota, izglītojoša mācību vide. Ievērojamākie reformpedagoģijas pārstāvji bija Džons Djūijs (John Dewey, 1859–1952), Marija Montesori (Maria Montessori, 1870–1952), Rūdolfs Šteiners (Rudolf Steiner, 1861–1925), Georgs Keršenšteiners (Georg Kerschensteiner, 1854–1932), Jānis Greste (1876–1951).
en
new school movement
progressive education
fr
pédagogie réformée

Dzimte: femine

éducation nouvelle

Dzimte: femine

éducation progressive

Dzimte: femine

école nouvelle

Dzimte: femine

de
Reformpädagogik

Dzimte: femine

ru
альтернативная педагогика
новая школа

Kolekcija: Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca

Nozare:  Izglītība. Māksla. Kultūra

Veidosim 21. gadsimta latviešu valodu visi kopā.

Iesaisties terminrades procesā – iesaki, komentē, balso!

Iesaistīties terminradē